Catholic-Hierarchy DC

Gianantonio Cardinal Davia

Deceased

Bishop Emeritus of Rimini

Cardinal-Priest of San Lorenzo in Lucina

Prefect of the Congregation of the Index


Events

DateAgeEventTitle
13 Oct 1660BornBologna
21 Jun 169029.6AppointedTitular Archbishop of Thebae
8 Aug 169029.8AppointedApostolic Nuncio to Germany
10 Sep 169029.9Ordained BishopTitular Archbishop of Thebae
12 Feb 169635.3AppointedApostolic Nuncio to Poland
10 Mar 169837.4AppointedArchbishop (Personal Title) of Rimini, Italy
26 Apr 170039.5AppointedApostolic Nuncio to Austria
May 1706³45.5ResignedApostolic Nuncio to Austria
18 May 171251.5Elevated to Cardinal
30 Aug 171352.8InstalledCardinal-Priest of San Callisto
19 Nov 172565.0AppointedCardinal-Priest of San Pietro in Vincoli
7 Dec 172666.1ResignedBishop of Rimini, Italy
Sep 1727³66.8AppointedPrefect of the Congregation of the Index
11 Feb 173776.3AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Lucina
11 Jan 174079.2DiedBishop Emeritus of Rimini, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Gianantonio Davia:
Gianantonio Cardinal Davia (born , died ) Bishop Emeritus of Rimini

  • a bishop for 49.3 years
  • a cardinal for 27.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 18 May 1712
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1690, Number 27

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.7, 19 Jun 2015; Data: 4 Jul 2015