Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Martin William Currie

Archbishop of Saint John’s, Newfoundland


Events

DateAgeEventTitle
11 Dec 1943 BornMarinette
12 May 196824.4Ordained PriestPriest of Halifax, Nova Scotia, Canada
12 Dec 200057.0AppointedBishop of Grand Falls, Newfoundland, Canada
31 Jan 200157.1Ordained BishopBishop of Grand Falls, Newfoundland, Canada
9 Sep 200662.7AppointedApostolic Administrator of Saint John, New Brunswick, Canada
8 May 200763.4ResignedApostolic Administrator of Saint John, New Brunswick, Canada
18 Oct 200763.9AppointedArchbishop of Saint John’s, Newfoundland, Canada
30 Nov 200764.0InstalledArchbishop of Saint John’s, Newfoundland, Canada
1 Mar 201167.2ResignedBishop of Grand Falls, Newfoundland, Canada

MicroData Summary for Martin William Currie:
Archbishop Martin William Currie (born ) Archbishop of Saint John’s, Newfoundland

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Saint John’s, Newfoundland.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 18 Oct 2007
  • r: Bollettino, 1 Mar 2011
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Number 13,895

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013