Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Luigi Ciurcia, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Egitto

Titular Archbishop of Irenopolis in Cilicia


Events

DateAgeEventTitle
8 Dec 1818BornRagusa, Italy
20 Dec 184123.0Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
27 Sep 185334.8AppointedBishop of LezhŽ {Lesh, Alessio}, Albania
19 Mar 185435.3Ordained BishopBishop of LezhŽ {Lesh, Alessio}, Albania
4 Jun 185839.5AppointedCoadjutor Bishop of ShkodrŽ (Scutari), Albania
4 Jun 185839.5AppointedTitular Bishop of Dercos (Dercus)
17 Jan 185940.1SucceededBishop of ShkodrŽ (Scutari), Albania
27 Jul 186647.6AppointedApostolic Delegate to Egypt, Arab Republic of
27 Jul 186647.6AppointedVicar Apostolic of Egitto, Egypt
27 Jul 186647.6AppointedTitular Archbishop of Irenopolis in Cilicia
1 May 188162.4ResignedApostolic Delegate to Egypt, Arab Republic of
1 May 188162.4ResignedVicar Apostolic of Egitto, Egypt
15 Jul 188162.6DiedVicar Apostolic Emeritus of Egitto, Egypt

MicroData Summary for Luigi Ciurcia:
Archbishop Luigi Ciurcia O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Egitto

  • a priest for 39.6 years
  • a bishop for 27.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: CB
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 88, and Page 241
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 324, and Page 505

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013