Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vincenzo Cirrincione

Deceased

Bishop of Piazza Armerina


Events

DateAgeEventTitle
27 Apr 1926BornVicari
16 Jul 195024.2Ordained PriestPriest of Palermo, Italy
21 Feb 198053.8AppointedAuxiliary Bishop of Palermo, Italy
21 Feb 198053.8AppointedTitular Bishop of Apollonia
12 Apr 198054.0Ordained BishopTitular Bishop of Apollonia
8 Jan 198659.7AppointedBishop of Piazza Armerina, Italy
12 Feb 200275.8DiedBishop of Piazza Armerina, Italy

MicroData Summary for Vincenzo Cirrincione:
Bishop Vincenzo Cirrincione (born , died ) Bishop of Piazza Armerina

  • a priest for 51.6 years
  • a bishop for 21.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 169, Necrology (back)
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 187, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013