Catholic-Hierarchy DC

Giovanni Cardinal Cheli

Deceased

President Emeritus of the Pontifical Council for Pastoral Care of Migrants and Itinerant People

Cardinal-Priest of Santi Cosma e Damiano


Events

DateAgeEventTitle
4 Oct 1918BornTorino
21 Jun 194223.7Ordained PriestPriest of Asti, Italy
8 Sep 197859.9AppointedTitular Archbishop of Santa Giusta
8 Sep 197859.9AppointedOfficial to United Nations
16 Sep 197859.9Ordained BishopTitular Archbishop of Santa Giusta
18 Sep 198668.0AppointedPro-Prefect of the Pontifical Council for Pastoral Care of Migrants and Itinerant People
1 Mar 198970.4AppointedPresident of the Pontifical Council for Pastoral Care of Migrants and Itinerant People
21 Feb 199879.4AppointedCardinal-Deacon of Santi Cosma e Damiano
21 Feb 199879.4Elevated to Cardinal
26 Apr 199879.6InstalledCardinal-Deacon of Santi Cosma e Damiano
15 Jun 199879.7RetiredPresident of the Pontifical Council for Pastoral Care of Migrants and Itinerant People
1 Mar 200889.4AppointedCardinal-Priest of Santi Cosma e Damiano
8 Feb 201394.3DiedPresident Emeritus of the Pontifical Council for Pastoral Care of Migrants and Itinerant People

MicroData Summary for Giovanni Cheli:
Cardinal Giovanni Cheli (born , died ) President Emeritus of Pastoral Care of Migrants and Itinerant People

  • a priest for 70.6 years
  • a bishop for 34.4 years
  • a cardinal for 15.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 1 Mar 2008
  • i: Bollettino, 22 Apr 1998
  • d: CB, 8 Feb 2013
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 213, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013