Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ettore Di Filippo

Deceased

Archbishop Emeritus of Campobasso-Boiano


Events

DateAgeEventTitle
17 Sep 1922BornCivitella del Tronto
15 Jul 194522.8Ordained PriestPriest
7 Apr 198360.6AppointedBishop of Isernia e Venafro, Italy
11 Jun 198360.7Ordained BishopBishop of Isernia e Venafro, Italy
28 Oct 198967.1AppointedArchbishop of Campobasso-Boiano, Italy
21 Nov 199876.2RetiredArchbishop of Campobasso-Boiano, Italy
18 Dec 200684.3DiedArchbishop Emeritus of Campobasso-Boiano, Italy

MicroData Summary for Ettore Di Filippo:
Archbishop Ettore Di Filippo (born , died ) Archbishop Emeritus of Campobasso-Boiano

  • a priest for 61.4 years
  • a bishop for 23.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 187, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013