Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ramón José Castellano

Deceased

Archbishop Emeritus of Córdoba


Events

DateAgeEventTitle
15 Feb 1903BornVilla Dolores
18 Sep 192623.6Ordained PriestPriest of Córdoba (Tucumán), Argentina
24 Nov 194542.8AppointedAuxiliary Bishop of Córdoba, Argentina
24 Nov 194542.8AppointedTitular Bishop of Flavias
28 Apr 194643.2Ordained BishopTitular Bishop of Flavias
26 Mar 195855.1AppointedArchbishop of Córdoba, Argentina
19 Jan 196561.9ResignedArchbishop of Córdoba, Argentina
19 Jan 196561.9AppointedTitular Archbishop of Iomnium
20 Dec 197067.8ResignedTitular Archbishop of Iomnium
27 Jan 197975.9DiedArchbishop Emeritus of Córdoba, Argentina

MicroData Summary for Ramón José Castellano:
Archbishop Ramón José Castellano (born , died ) Archbishop Emeritus of Córdoba

  • a priest for 52.4 years
  • a bishop for 32.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1946, Number 27

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013