Catholic-Hierarchy DC

Bishop Horacio Arturo Gómez Dávila

Deceased

Bishop Emeritus of La Rioja

Titular Bishop of Ruspae

Titular Bishop of Theodosiopolis in Armenia


Events

DateAgeEventTitle
27 Nov 1913BornCórdoba
18 Sep 194329.8Ordained PriestPriest
13 Jun 195844.5AppointedAuxiliary Bishop of Córdoba, Argentina
13 Jun 195844.5AppointedTitular Bishop of Theodosiopolis in Armenia
31 Aug 195844.8Ordained BishopTitular Bishop of Theodosiopolis in Armenia
13 Feb 196046.2AppointedCoadjutor Bishop of La Rioja, Argentina
22 Feb 196450.2SucceededBishop of La Rioja, Argentina
3 Jul 196854.6ResignedBishop of La Rioja, Argentina
3 Jul 196854.6AppointedTitular Bishop of Ruspae
15 Sep 197460.8DiedBishop Emeritus of La Rioja, Argentina

MicroData Summary for Horacio Arturo Gómez Dávila:
Bishop Horacio Arturo Gómez Dávila (born , died ) Bishop Emeritus of La Rioja

  • a priest for 31.0 years
  • a bishop for 16.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013