Catholic-Hierarchy DC

Patriarch Carlo Camuzi

Deceased

Bishop Emeritus of Capodistria (Capo d’Istria)(Koper)

Titular Patriarch of Antiochia {Antioch}


Events

DateAgeEventTitle
30 Jun 1706³BornTolmezzo
11 Jun 172922.9Ordained PriestPriest
20 Sep 175650.2AppointedBishop of Capodistria (Capo d’Istria)(Koper), Slovenia
28 Oct 175650.3Ordained BishopBishop of Capodistria (Capo d’Istria)(Koper), Slovenia
1 Jun 177669.9ResignedBishop of Capodistria (Capo d’Istria)(Koper), Slovenia
15 Jul 177670.0AppointedTitular Archbishop of Tarsus
2 Apr 178174.8AppointedTitular Patriarch of Antiochia {Antioch}
6 Oct 178882.3DiedBishop Emeritus of Capodistria (Capo d’Istria)(Koper), Slovenia

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Carlo Camuzi:
Patriarch Carlo Camuzi (born , died ) Bishop Emeritus of Capodistria (Capo d’Istria)(Koper)

  • a priest for 59.3 years
  • a bishop for 31.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 6, Page 87, and Page 247
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 6, Page 394

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 10 Oct 2013