Catholic-Hierarchy DC

Bishop Cipriano Calderón Polo

Deceased

Vice President Emeritus of the Pontifical Commission for Latin America

Titular Bishop of Thagora


Events

DateAgeEventTitle
1 Dec 1927BornPlasencia, Spain
19 Mar 195325.3Ordained PriestPriest
3 Dec 198861.0AppointedVice President of the Pontifical Commission for Latin America
3 Dec 198861.0AppointedTitular Bishop of Thagora
6 Jan 198961.1Ordained BishopTitular Bishop of Thagora
4 Oct 200375.8RetiredVice President of the Pontifical Commission for Latin America
4 Feb 200981.2DiedVice President Emeritus of the Pontifical Commission for Latin America

MicroData Summary for Cipriano Calderón Polo:
Bishop Cipriano Calderón Polo (born , died ) Vice President Emeritus of Latin America

  • a priest for 55.9 years
  • a bishop for 20.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 113, Number 10,031
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 200, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 21 Jun 2014