Catholic-Hierarchy DC

Archbishop James Butler (2nd)

Deceased

Archbishop of Cashel (-Emly)


Events

DateEventTitle
15 Mar 1773AppointedCoadjutor Archbishop of Cashel (-Emly), Ireland
15 Mar 1773AppointedTitular Bishop of Germanicopolis
4 Jul 1773Ordained BishopTitular Bishop of Germanicopolis
17 May 1774SucceededArchbishop of Cashel (-Emly), Ireland
29 Jul 1791DiedArchbishop of Cashel (-Emly), Ireland

MicroData Summary for James Butler (2nd):
Archbishop James Butler (2nd) (died ) Archbishop of Cashel (-Emly)

  • a bishop for 18.1 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013