Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Mario Brini

Deceased

Secretary Emeritus of the Congregation for the Oriental Churches

Titular Archbishop of Algiza


Events

DateAgeEventTitle
11 May 1908BornPiombino
29 Jun 193830.1Ordained PriestPriest
12 Sep 195951.3AppointedApostolic Delegate to Indochina
14 Oct 196153.4AppointedTitular Archbishop of Algiza
28 Jan 196253.7Ordained BishopTitular Archbishop of Algiza
13 Jun 196254.1AppointedApostolic Internuncio to Egypt, Arab Republic of
2 Oct 196557.4AppointedSecretary of the Congregation for the Oriental Churches
14 Sep 198274.3RetiredSecretary of the Congregation for the Oriental Churches
9 Dec 199587.6DiedSecretary Emeritus of the Congregation for the Oriental Churches

MicroData Summary for Mario Brini:
Archbishop Mario Brini (born , died ) Secretary Emeritus of Oriental Churches

  • a priest for 57.4 years
  • a bishop for 33.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 144, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 8

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013