Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Kevin William Barden, O.P. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Ispahan


Events

DateAgeEventTitle
3 Jun 1908BornDublin, Ireland
28 Feb 193122.7Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
30 May 197466.0AppointedArchbishop of Ispahan, Iran
25 Oct 197466.4Ordained BishopArchbishop of Ispahan, Iran
12 Aug 198274.2RetiredArchbishop of Ispahan, Iran
4 Dec 200496.5DiedArchbishop Emeritus of Ispahan, Iran

MicroData Summary for Kevin William Barden:
Archbishop Kevin William Barden O.P. (born , died ) Archbishop Emeritus of Ispahan

  • a priest for 73.8 years
  • a bishop for 30.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013