Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Youhannan Semaan Issayi

Deceased

Archbishop of Teheran (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
27 Jun 1914BornSanandadj
3 Mar 194025.7Ordained PriestPriest of Sehna (Chaldean), Iran
23 Jun 196753.0SelectedCoadjutor Archbishop of Sehna (Chaldean), Iran
1 Sep 196753.2ConfirmedCoadjutor Archbishop of Sehna (Chaldean), Iran
1 Sep 196753.2AppointedTitular Archbishop of Hieropolis
22 Oct 196753.3Ordained BishopTitular Archbishop of Hieropolis
7 Mar 197055.7SucceededArchbishop of Sehna (Chaldean), Iran
7 Feb 199984.6DiedArchbishop of Teheran (Chaldean), Iran

MicroData Summary for Youhannan Semaan Issayi:
Archbishop Youhannan Semaan Issayi (born , died ) Archbishop of Teheran

  • a priest for 58.9 years
  • a bishop for 31.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,390
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013