Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Thomas Michel Bidawid

Deceased

Auxiliary Bishop of Baghdad (Chaldean)

Titular Archbishop of Nisibis dei Caldei


Events

DateAgeEventTitle
15 Apr 1910BornZākhō
15 May 193525.1Ordained PriestPriest
6 Jan 196655.7AppointedArchbishop of Ahwaz (Chaldean), Iran
25 Mar 196655.9Ordained BishopArchbishop of Ahwaz (Chaldean), Iran
24 Aug 197060.4AppointedArchbishop (Personal Title), Auxiliary of Baghdad (Chaldean), Iraq
24 Aug 197060.4AppointedTitular Archbishop of Nisibis dei Caldei
29 Mar 197161.0DiedAuxiliary Bishop of Baghdad (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for Thomas Michel Bidawid:
Archbishop Thomas Michel Bidawid (born , died ) Auxiliary Bishop of Baghdad

  • a priest for 35.9 years
  • a bishop for 5.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,387

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013