Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ruggero Bovelli

Deceased

Archbishop of Ferrara


Events

DateAgeEventTitle
13 Jan 1875BornPantalla
31 Oct 189722.8Ordained PriestPriest
5 Aug 191540.6AppointedBishop of Modigliana, Italy
26 Sep 191540.7Ordained BishopBishop of Modigliana, Italy
24 Mar 192449.2AppointedBishop of Faenza, Italy
1 May 192449.3AppointedBishop of Modigliana, Italy
28 Jun 192449.5InstalledBishop of Faenza, Italy
4 Oct 192954.7AppointedArchbishop of Ferrara, Italy
5 Jan 193055.0InstalledArchbishop of Ferrara, Italy
9 Jun 195479.4DiedArchbishop of Ferrara, Italy

MicroData Summary for Ruggero Bovelli:
Archbishop Ruggero Bovelli (born , died ) Archbishop of Ferrara

  • a priest for 56.6 years
  • a bishop for 38.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1915, Number 63

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013