Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre Bouckaert, S.J. †

Deceased

Bishop Emeritus of Popokabaka


Events

DateAgeEventTitle
27 Jul 1914BornSchaerbeek, Belgium
24 Jul 194632.0Ordained PriestPriest of Society of Jesus
24 Jun 196146.9AppointedBishop of Popokabaka, Congo (Dem. Rep.)
8 Oct 196147.2Ordained BishopBishop of Popokabaka, Congo (Dem. Rep.)
1 Dec 197965.3ResignedBishop of Popokabaka, Congo (Dem. Rep.)
13 Nov 199278.3DiedBishop Emeritus of Popokabaka, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Pierre Bouckaert:
Bishop Pierre Bouckaert S.J. (born , died ) Bishop Emeritus of Popokabaka

  • a priest for 46.3 years
  • a bishop for 31.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 133

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013