Catholic-Hierarchy DC

Bishop André Mayamba Mabuti Kathongo

Deceased

Bishop Emeritus of Popokabaka


Events

DateAgeEventTitle
1931BornMukila
12 Jul 195928.5Ordained PriestPriest of Popokabaka, Congo (Dem. Rep.)
27 Apr 197847.3AppointedCoadjutor Bishop of Popokabaka, Congo (Dem. Rep.)
27 Aug 197847.6Ordained BishopCoadjutor Bishop of Popokabaka, Congo (Dem. Rep.)
1 Dec 197948.9SucceededBishop of Popokabaka, Congo (Dem. Rep.)
24 Sep 199362.7ResignedBishop of Popokabaka, Congo (Dem. Rep.)
12 Apr 201685.2DiedBishop Emeritus of Popokabaka, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for André Mayamba Mabuti Kathongo
Bishop André Mayamba Mabuti Kathongo (born 1931, died ) Bishop Emeritus of Popokabaka

  • a priest for 56.7 years
  • a bishop for 37.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 14 Apr 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.3, 5 Feb 2016; Data: 14 Apr 2016