Catholic-Hierarchy DC

Bishop Armando Bortolaso, S.D.B. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Alep [Beroea, Halab], Syria

Titular Bishop of Raphanea


Events

DateAgeEventTitle
17 Aug 1926Born
15 Jul 195326.9Ordained PriestPriest of Salesians of Saint John Bosco
9 Jul 199265.8AppointedVicar Apostolic of Alep [Beroea, Halab], Syria
9 Jul 199265.8AppointedTitular Bishop of Raphanea
4 Oct 199266.1Ordained BishopTitular Bishop of Raphanea
21 Nov 200276.2RetiredVicar Apostolic of Alep [Beroea, Halab], Syria
8 Jan 201992.3DiedVicar Apostolic Emeritus of Alep [Beroea, Halab], Syria

MicroData Summary for Armando Bortolaso
Bishop Armando Bortolaso S.D.B. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Alep [Beroea, Halab]

EventPlace
Birth PlaceVillaganzerla di Castegnero
Ordained BishopCathedral, Alep, Vicariate Apostolic of Alep [Beroea, Halab]
Death PlaceEl Houssoun, Lebanon

  • a priest for 65.4 years
  • a bishop for 26.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 133, Number 11,981
  • d: CB, 8 Jan 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_b, v3.2.2, 14 Oct 2018; Data: 10 Jan 2019

Quantcast