Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pierre-Dominique-Marcellin Bonamie, SS.CC. †

Deceased

Superior General Emeritus of Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary

Titular Archbishop of Chalcedon


Events

DateAgeEventTitle
26 Mar 1798BornAlbas, France
4 May 183234.1AppointedBishop of Baghdad, Iraq
18 Nov 183234.6Ordained BishopBishop of Baghdad, Iraq
13 Feb 183536.9AppointedArchbishop of Izmir (Smirne), Turkey
4 May 183739.1AppointedSuperior General of Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary
24 Nov 183739.7AppointedTitular Archbishop of Chalcedon
26 Jul 185355.3ResignedSuperior General of Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary
8 Jul 187476.3DiedSuperior General Emeritus of Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary

MicroData Summary for Pierre-Dominique-Marcellin Bonamie:
Archbishop Pierre-Dominique-Marcellin Bonamie SS.CC. (born , died ) Superior General Emeritus of Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary

  • a bishop for 41.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 101, and Page 147
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 348

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013