Catholic-Hierarchy DC

Archbishop George Joseph Biskup

Deceased

Archbishop Emeritus of Indianapolis, Indiana


Events

DateAgeEventTitle
23 Aug 1911BornCedar Rapids, IA
19 Mar 193725.6Ordained PriestPriest of Dubuque, Iowa, USA
9 Mar 195745.5AppointedAuxiliary Bishop of Dubuque, Iowa, USA
9 Mar 195745.5AppointedTitular Bishop of Hemeria
24 Apr 195745.7Ordained BishopTitular Bishop of Hemeria
30 Jan 196553.4AppointedBishop of Des Moines, Iowa, USA
20 Jul 196755.9AppointedCoadjutor Archbishop of Indianapolis, Indiana, USA
20 Jul 196755.9AppointedTitular Archbishop of Tamalluma
3 Jan 197058.4SucceededArchbishop of Indianapolis, Indiana, USA
20 Mar 197967.6ResignedArchbishop of Indianapolis, Indiana, USA
17 Oct 197968.2DiedArchbishop Emeritus of Indianapolis, Indiana, USA

MicroData Summary for George Joseph Biskup:
Archbishop George Joseph Biskup (born , died ) Archbishop Emeritus of Indianapolis

  • a priest for 42.6 years
  • a bishop for 22.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013