Catholic-Hierarchy DC

Bishop Kalman Belopotoczky

Deceased

Bishop Emeritus of Austria, Military

Titular Bishop of Tricale


Events

DateAgeEventTitle
6 Feb 1845BornRužomberok
14 Jun 186823.3Ordained PriestPriest of Spiš, Slovakia
16 Jun 189045.3AppointedBishop of Austria, Military
22 Jul 189045.4AppointedTitular Bishop of Tricale
5 Oct 189045.6Ordained BishopTitular Bishop of Tricale
1 Jun 191166.3ResignedBishop of Austria, Military
22 Dec 191469.8DiedBishop Emeritus of Austria, Military

MicroData Summary for Kalman Belopotoczky:
Bishop Kalman Belopotoczky (born , died ) Bishop Emeritus of Austria, Military

  • a priest for 46.5 years
  • a bishop for 24.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 564

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015