Catholic-Hierarchy DC

Bishop Imre Bjelik

Deceased

Bishop Emeritus of Austria, Military

Titular Bishop of Thasus

Note/Previous Titular See: (prie/Nitra)


Events

DateAgeEventTitle
24 Jul 1860BornIllava
8 Jan 191352.5AppointedBishop of Austria, Military
8 Jan 191352.5AppointedTitular Bishop of Thasus
22 Feb 191352.6Ordained BishopTitular Bishop of Thasus
11 Nov 191858.3ResignedBishop of Austria, Military
9 May 192766.8DiedBishop Emeritus of Austria, Military

MicroData Summary for Imre Bjelik:
Bishop Imre Bjelik (born , died ) Bishop Emeritus of Austria, Military

  • a bishop for 14.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1913, Number 7

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013