Catholic-Hierarchy DC

Bishop Kamal Hanna Bathish

Auxiliary Bishop Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme}

Titular Bishop of Ierichus


Events

DateAgeEventTitle
6 Dec 1931 BornNazareth
29 Jul 195523.6Ordained PriestPriest
29 Apr 199361.4AppointedAuxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine
29 Apr 199361.4AppointedTitular Bishop of Aurusuliana
3 Jul 199361.6Ordained BishopTitular Bishop of Aurusuliana
29 Oct 199462.9AppointedTitular Bishop of Ierichus
9 Jun 200775.5RetiredAuxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine

MicroData Summary for Kamal Hanna Bathish:
Bishop Kamal Hanna Bathish (born ) Auxiliary Bishop Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme}

Please contact the Bishop through the Patriarchate of Jerusalem {Gerusalemme}.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 9 Jun 2007
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 136, Number 12,161

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013