Catholic-Hierarchy DC

Bishop Camillo Ballin, M.C.C.I. †

Deceased

Vicar Apostolic of Northern Arabia, Kuwait

Titular Bishop of Arna


Events

DateAgeEventTitle
24 Jun 1944Born
1965²20.5ProfessedMember of Comboni Missionaries of the Heart of Jesus
9 Sep 196824.2Perpetual VowsMember of Comboni Missionaries of the Heart of Jesus
30 Mar 196924.7Ordained PriestPriest of Comboni Missionaries of the Heart of Jesus
14 Jul 200561.0AppointedVicar Apostolic of Kuwait
14 Jul 200561.0AppointedTitular Bishop of Arna
2 Sep 200561.1Ordained BishopTitular Bishop of Arna
31 May 201166.9AppointedVicar Apostolic of Northern Arabia, Kuwait
12 Apr 202075.8DiedVicar Apostolic of Northern Arabia, Kuwait

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Camillo Ballin
Bishop Camillo Ballin M.C.C.I. (born , died ) Vicar Apostolic of Northern Arabia

EventPlace
Birth PlaceFontaniva, Italy
Ordained BishopHoly Family, Cathedral, Kuwait City, Vicariate Apostolic of Kuwait
Death PlaceRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

  • a priest for 51.0 years
  • a bishop for 14.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 14 Jul 2005
  • c2+: CB, 1 Sep 2005
  • b: Annuario Pontificio, Year 2011, Page 839, and Page 1,058
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 182, Number 14,969
  • d: CB, 13 Apr 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.9, 13 Apr 2020; Data: 13 Apr 2020

Quantcast