Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Henri Maurice Albert Audrain

Deceased

Archbishop Emeritus of Auch (-Condom-Lectoure-Lombez)


Events

DateAgeEventTitle
31 Dec 1895BornVersailles
29 Jun 192327.5Ordained PriestPriest
22 Oct 193842.8AppointedAuxiliary Bishop of Versailles, France
22 Oct 193842.8AppointedTitular Bishop of Arsinoë in Arcadia
6 Dec 193842.9Ordained BishopTitular Bishop of Arsinoë in Arcadia
3 Feb 195458.1AppointedCoadjutor Archbishop of Auch (-Condom-Lectoure-Lombez), France
3 Feb 195458.1AppointedTitular Archbishop of Phasis
2 Mar 195559.2SucceededArchbishop of Auch (-Condom-Lectoure-Lombez), France
16 Apr 196872.3ResignedArchbishop of Auch (-Condom-Lectoure-Lombez), France
16 Apr 196872.3AppointedTitular Archbishop of Mimiana
10 Dec 197074.9ResignedTitular Archbishop of Mimiana
23 Apr 198286.3DiedArchbishop Emeritus of Auch (-Condom-Lectoure-Lombez), France

MicroData Summary for Henri Maurice Albert Audrain:
Archbishop Henri Maurice Albert Audrain (born , died ) Archbishop Emeritus of Auch (-Condom-Lectoure-Lombez)

  • a priest for 58.8 years
  • a bishop for 43.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1938, Number 98

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013