Catholic-Hierarchy DC

Bishop Julio Angkel

Coadjutor Bishop of Caroline Islands, Federated States of Micronesia, Pacific (Oceania)


Events

DateAgeEventTitle
12 Apr 1954 Born
3 Dec 198329.6Ordained PriestPriest of Carolines-Marshalls, Federated States of Micronesia, Pacific (Oceania)
18 Nov 201763.5AppointedCoadjutor Bishop of Caroline Islands, Federated States of Micronesia, Pacific (Oceania)
4 Feb 201863.8Ordained BishopCoadjutor Bishop of Caroline Islands, Federated States of Micronesia, Pacific (Oceania)

MicroData Summary for Julio Angkel
Bishop Julio Angkel (born ) Coadjutor Bishop of Caroline Islands

EventPlace
Birth PlaceParem Island, Chuuk, Vicariate Apostolic of Caroline and Marshall Islands, Federated States of Micronesia
Ordained PriestImmaculate Heart of Mary, Cathedral, Tunnuk, Chuuk State, Diocese of Caroline Islands, Federated States of Micronesia

Please contact the Bishop through the Diocese of Caroline Islands.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 18 Nov 2017
  • op: CB, 18 Nov 2017
  • ob: CB, 28 Nov 2017
  • ob: CB, 5 Feb 2018
  • c2+: CB, 6 Feb 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.8, 1 Jan 2018; Data: 7 Feb 2018