Catholic-Hierarchy DC

Bishop Luis Andrade Valderrama, O.F.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Antioquía

Titular Bishop of Sarepta


Events

DateAgeEventTitle
12 Jan 1902BornBucaramanga
7 Mar 192523.2Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
3 Mar 193937.1AppointedAuxiliary Bishop of Bogotá, Colombia
3 Mar 193937.1AppointedTitular Bishop of Dagnum
21 May 193937.4Ordained BishopTitular Bishop of Dagnum
16 Jun 194442.4AppointedBishop of Antioquía, Colombia
9 Mar 195553.2ResignedBishop of Antioquía, Colombia
9 Mar 195553.2AppointedTitular Bishop of Sarepta
29 Jun 197775.5DiedBishop Emeritus of Antioquía, Colombia

MicroData Summary for Luis Andrade Valderrama:
Bishop Luis Andrade Valderrama O.F.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Antioquía

  • a priest for 52.3 years
  • a bishop for 38.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1939, Number 26

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013