Catholic-Hierarchy DC

Bishop Stephen Peter Alencastre, SS.CC. †

Deceased

Vicar Apostolic of Hawaiian Islands

Titular Bishop of Arabissus


Events

DateAgeEventTitle
3 Nov 1876BornPorto Santo
20 Apr 189619.4ProfessedMember of Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary
6 Oct 190124.9Ordained DeaconDeacon of Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary
5 Apr 190225.4Ordained PriestPriest of Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary
29 Apr 192447.4AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Hawaiian Islands, USA
29 Apr 192447.4AppointedTitular Bishop of Arabissus
24 Aug 192447.8Ordained BishopTitular Bishop of Arabissus
13 May 192649.5SucceededVicar Apostolic of Hawaiian Islands, USA
9 Nov 194064.0DiedVicar Apostolic of Hawaiian Islands, USA

MicroData Summary for Stephen Peter Alencastre
Bishop Stephen Peter Alencastre SS.CC. (born , died ) Vicar Apostolic of Hawaiian Islands

  • a priest for 38.5 years
  • a bishop for 16.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/s: Le Petit Episcopologe, Issue 111
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1924, Number 52

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.3, 5 Feb 2016; Data: 11 Mar 2016