Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gulstan Francis Ropert, SS.CC. †

Deceased

Vicar Apostolic of Sandwich Islands, Hawaii

Titular Bishop of Panopolis


Events

DateAgeEventTitle
30 Aug 1839BornKerfago, France
16 Jun 186121.7ProfessedMember of Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary
26 May 186626.7Ordained PriestPriest of Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary
3 Jun 189252.7AppointedVicar Apostolic of Sandwich Islands, Hawaii, USA
3 Jun 189252.7AppointedTitular Bishop of Panopolis
25 Sep 189253.0Ordained BishopTitular Bishop of Panopolis
4 Jan 190363.3DiedVicar Apostolic of Sandwich Islands, Hawaii, USA

MicroData Summary for Gulstan Francis Ropert:
Bishop Gulstan Francis Ropert SS.CC. (born , died ) Vicar Apostolic of Sandwich Islands

  • a priest for 36.6 years
  • a bishop for 10.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 438

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015