Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giuseppe Maria Aldanesi

Deceased

Bishop Emeritus of Cagli e Pergola, Italy

Titular Bishop of Dionysiana


Events

DateAgeEventTitle
14 Mar 1838Born
21 Sep 186123.5Ordained PriestPriest
18 Mar 189557.0AppointedBishop of Cagli e Pergola, Italy
24 Mar 189557.0Ordained BishopBishop of Cagli e Pergola, Italy
16 May 190668.1ResignedBishop of Cagli e Pergola, Italy
16 May 190668.1AppointedTitular Bishop of Dionysiana
14 May 190971.1DiedBishop Emeritus of Cagli e Pergola, Italy

MicroData Summary for Giuseppe Maria Aldanesi (VIAF: 88972499)
Bishop Giuseppe Maria Aldanesi (born , died ) Bishop Emeritus of Cagli e Pergola

EventPlace
Birth PlaceCorneto Tarquinia, Diocese of Corneto (Tarquinia) e Montefiascone
Ordained BishopTor dei Spechi, Roma, Diocese of Roma {Rome}

  • a priest for 47.6 years
  • a bishop for 14.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 172
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1895, Number 11

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 5 Jun 2017