Catholic-Hierarchy DC

Bishop Angel Nicolás Acha Duarte

Deceased

Bishop of Carapeguá


Events

DateAgeEventTitle
6 Dec 1930BornYbycuí
27 Oct 195726.9Ordained PriestPriest of Villarrica, Paraguay
22 Dec 197545.0AppointedAuxiliary Bishop of Villarrica, Paraguay
22 Dec 197545.0AppointedTitular Bishop of Lamdia
1 Mar 197645.2Ordained BishopTitular Bishop of Lamdia
5 Jun 197847.5AppointedBishop of Carapeguá, Paraguay
24 Jun 198251.5DiedBishop of Carapeguá, Paraguay

MicroData Summary for Angel Nicolás Acha Duarte:
Bishop Angel Nicolás Acha Duarte (born , died ) Bishop of Carapeguá

  • a priest for 24.7 years
  • a bishop for 6.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.0, 8 Nov 2014; Data: 20 Nov 2014