Catholic-Hierarchy DC

Lebanon

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
Most Senior
24 Mar 1951 Bishop Joseph Habib HittiBishop Emeritus of Saint Maron of Sydney (Maronite), Australia
17 Oct 1954 Archbishop Denys Raboula Antoine BeylouniCurial Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch} (Syrian)
17 Oct 1954 Bishop Flavien Joseph MelkiCurial Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch} (Syrian)
8 Dec 1954 Bishop Manuel Batakian, I.C.P.B.Eparch Emeritus of Our Lady of Nareg in New York (Armenian), USA
2 Apr 1956 Archbishop Pablo Puente BucesApostolic Nuncio Emeritus to Great Britain
12 Apr 1958 Bishop Paul-Emile SaadéBishop Emeritus of Batrun (Maronite)
14 Jun 1958 Bishop Tanios El KhouryBishop Emeritus of Saïdā (Sidone) (Maronite)
13 Aug 1958 Archbishop Joseph Kallas, S.M.S.P.Archbishop Emeritus of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail} (Melkite Greek)
28 Mar 1959 Archbishop Paul-Mounged El-HachemApostolic Nuncio Emeritus to Kuwait
3 Jul 1960 Archbishop Kévork Khazoumian, I.C.P.B.Coadjutor Archbishop Emeritus of Istanbul (Armenian), Turkey
18 Mar 1962 Antonio Maria Cardinal VegliòPresident Emeritus of the Pontifical Council for the Pastoral Care of Migrants and Itinerant People, Roman Curia
25 Mar 1962 Bishop Ad Abi KaramBishop Emeritus of Saint Maron of Sydney (Maronite), Australia
Most Junior
30 Apr 2009 Archbishop Atanasius Firas Mundher DardarPatriarchal Exarch of Bassorah e Golfo (Syrian), Iraq
8 May 1999 Archbishop Edouard Georges Daher, B.C.Archbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Melkite Greek)
17 Aug 1996 Bishop Youhanna Rafic WarchaCurial Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch} (Maronite)
10 Aug 1996 Bishop Antoine Aoukar, O.A.M.Curial Bishop of Antiochia {Antioch} (Maronite)
14 Sep 1995 Bishop Joseph Naffah (Nafaa)Auxiliary Bishop of Joubbé, Sarba e Jounieh (Maronite)
13 Aug 1995 Bishop Joseph Emile MouawadBishop of Zahleh (Maronite)
30 Jul 1995 Archbishop Georges Wadih Bacouni (Bakouny)Archbishop of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail} (Melkite Greek)
22 Dec 1994 Bishop Robert RabbatBishop of Saint Michael’s of Sydney (Melkite Greek), Australia
10 Jul 1994 Archbishop Antoine Farès Bou NajemArchbishop of Antélias (Maronite)
21 May 1994 Archbishop Christophe Zakhia El-KassisApostolic Nuncio to Pakistan
18 Jul 1993 Bishop Matthias Charles Georges MradCurial Bishop of Antiochia {Antioch} (Syrian)
10 Jul 1993 Archbishop Joseph GébaraArchbishop of Petra e Filadelfia (Melkite Greek), Jordan

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_d, v3.3.7, 8 May 2021; Data: 24 Aug 2021

Quantcast