Catholic-Hierarchy DC

Palestine

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
27 Nov 1981 Patriarch Grégoire III (Loutfi) Laham, B.S.Patriarch Emeritus of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek), Syria
6 Jan 1982 Bishop Salim SayeghAuxiliary Bishop Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme}
6 Jan 1988 Patriarch Michel SabbahPatriarch Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme}
26 Apr 1992 Archbishop Antonio FrancoApostolic Nuncio Emeritus to Israel
22 Jul 1992 Patriarch Fouad Boutros TwalPatriarch Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme}
3 Jul 1993 Bishop Kamal Hanna BathishAuxiliary Bishop Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme}
3 Jul 1993 Bishop Giacinto-Boulos MarcuzzoAuxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}
7 Oct 1994 Archbishop Giuseppe LazzarottoApostolic Nuncio Emeritus to Israel
5 Oct 1996 Archbishop Paul Nabil El-SayahCurial Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch} (Maronite), Lebanon
9 Nov 2001 Archbishop Joseph Jules ZereyProtosyncellus Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme} (Melkite Greek)
7 Apr 2002 Archbishop Kévork Khazoumian, I.C.P.B.Coadjutor Archbishop Emeritus of Istanbul (Armenian), Turkey
18 May 2002 Bishop Grégoire Pierre MelkiPatriarchal Exarch of Jerusalem {Gerusalemme} (Syrian)
9 May 2004 Bishop Kricor-Okosdinos (Augustin) CoussaBishop of Iskanderiya {Alexandria} (Armenian), Egypt
2 Oct 2005 Archbishop Maroun Elias Nimeh LahhamAuxiliary Bishop Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme}
24 Mar 2006 Archbishop Georges Michel Bakar, Ist. del PradoProtosyncellus of Egypt, Sudan, and South Sudan (Melkite Greek)
17 Jun 2006 Archbishop Leopoldo GirelliApostolic Nuncio to Israel
13 Oct 2007 Archbishop Yasser Hanna AyyashProtosyncellus of Jerusalem {Gerusalemme} (Melkite Greek)
17 Jul 2008 Archbishop Ghaleb Moussa Abdalla BaderApostolic Nuncio to Dominican Republic
27 May 2010 Bishop William Hanna ShomaliAuxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}
16 Jul 2011 Archbishop Raphaël François Minassian, I.C.P.B.Ordinary of Eastern Europe {Europa Orientale} (Armenian)
28 Jul 2012 Archbishop Moussa El-Hage, O.A.M.Archbishop of Haifa and the Holy Land {Haifa e Terra Santa} (Maronite), Israel
16 Mar 2013 Archbishop Ilario AntoniazziArchbishop of Tunis, Tunisia
10 Sep 2016 Archbishop Pierbattista Pizzaballa, O.F.M.Apostolic Administrator of Jerusalem {Gerusalemme}

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_d, v3.2.2, 28 Apr 2018; Data: 15 May 2018

Quantcast