Catholic-Hierarchy DC

Pacific (Oceania)

Oldest and Youngest Bishops


BirthdateAgeNameCurrent Title
Oldest
10 May 1928 Bishop John Quinn Weitzel, M.M.Bishop Emeritus of Samoa-Pago Pago, American Samoa
18 Oct 1930 Archbishop Hubert CoppenrathArchbishop Emeritus of Papeete, French Polynesia
12 Aug 1931 Archbishop Thomas A. WhiteApostolic Nuncio Emeritus to Fiji
18 Sep 1933 Bishop Tomas Aguon CamachoBishop Emeritus of Chalan Kanoa, Northern Mariana Islands
27 Jul 1934 Bishop Robin Walsh Leamy, S.M.Bishop Emeritus of Rarotonga, Cook Islands
29 Jul 1934 Archbishop Patrick CoveneyApostolic Nuncio Emeritus to Greece
11 May 1935 Bishop Stuart France O’Connell, S.M.Bishop Emeritus of Rarotonga, Cook Islands
21 Sep 1937 Bishop Denis George BrowneBishop Emeritus of Hamilton in New Zealand
25 May 1938 Bishop Guy André Dominique Marie Chevalier, SS.CC.Bishop Emeritus of Taiohae o Tefenuaenata, French Polynesia
16 Dec 1939 Bishop Paul Eusebius Mea Kaiuea, M.S.C.Bishop of Tarawa and Nauru, Kiribati
9 Jul 1943 Bishop Ghislain Marie Raoul Suzanne de Rasilly, S.M.Bishop of Wallis et Futuna, Wallis and Futuna
3 Apr 1944 Archbishop Michel-Marie-Bernard Calvet, S.M.Archbishop of Nouméa, New Caledonia
Youngest
18 Dec 1971 Father Ryan P. JimenezBishop-Elect of Chalan Kanoa, Northern Mariana Islands
18 Oct 1966 Bishop Pascal Chang-Soi, SS.CC.Bishop of Taiohae o Tefenuaenata, French Polynesia
19 Dec 1961 Soane Patita Paini Cardinal MafiBishop of Tonga
10 Oct 1961 Father Oliver P. Aro, M.S.P.Superior of Tokelau
30 Jan 1961 Archbishop Peter Loy ChongArchbishop of Suva, Fiji
30 Aug 1960 Bishop Jean (John) Bosco Baremes, S.M.Bishop of Port-Vila, Vanuatu
5 Aug 1959 Father Reynaldo B. Getalado, M.S.P.Superior of Funafuti, Tuvalu
9 Apr 1959 Bishop Jean-Marie Charles André Le VertBishop Emeritus of Quimper [Cornouailles](-Léon), France
2 Nov 1956 Archbishop Martin KrebsApostolic Nuncio to New Zealand
4 Jan 1953 Archbishop Alapati Lui MataeligaArchbishop of Samoa-Apia, Samoa
29 Jun 1951 Archbishop Charles Daniel BalvoApostolic Nuncio to Kenya
21 Oct 1950 Archbishop Savio Hon Tai-Fai, S.D.B.Secretary of the Congregation for the Evangelization of Peoples, Roman Curia

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_d, v3.1.6, 5 May 2016; Data: 27 Jun 2016