Catholic-Hierarchy DC

China

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
23 Jul 1949 Edward Idris Cardinal CassidyPresident Emeritus of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity, Roman Curia
6 Oct 1949 Bishop Arquimínio Rodrigues da CostaBishop Emeritus of Macau
4 Jul 1959 Bishop Ignatius Chung WangAuxiliary Bishop Emeritus of San Francisco, California, USA
11 Feb 1961 Joseph Cardinal Zen Ze-kiun, S.D.B.Bishop Emeritus of Hong Kong [Xianggang]
6 Jan 1966 John Cardinal Tong HonBishop of Hong Kong [Xianggang]
17 Dec 1966 Archbishop Thierry Romain Camille JordanArchbishop of Reims, France
28 Oct 1972 Bishop José Lai Hung-sengBishop of Macau
10 Jun 1978 Bishop Michael Yeung Ming-cheungAuxiliary Bishop of Hong Kong [Xianggang]
20 Aug 1988 Bishop Stephen Lee Bun SangAuxiliary Bishop of Hong Kong [Xianggang]
9 Sep 1990 Bishop Joseph Ha Chi-shing, O.F.M.Auxiliary Bishop of Hong Kong [Xianggang]

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_d, v3.0.3, 15 Nov 2014; Data: 28 Nov 2014