Catholic-Hierarchy DC

Bosnia and Herzegovina

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
16 Mar 1957 Francesco Cardinal MonterisiArchpriest Emeritus of the Basilica di San Paolo fuori le Mura {Saint Paul Outside-the-Walls Basilica}, Roman Curia
19 Mar 1960 Santos Cardinal Abril y CastellóArchpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}, Roman Curia
17 Jul 1966 Archbishop Giuseppe LeanzaApostolic Nuncio to Czech Republic
29 Jun 1969 Bishop Ratko PerićBishop of Mostar-Duvno (-Trebinje e Mrkan)
29 Jun 1970 Vinko Cardinal PuljicArchbishop of Vrhbosna {Sarajevo}
25 Sep 1971 Archbishop Luigi PezzutoApostolic Nuncio to Bosnia-Herzegovina
29 Jun 1972 Bishop Franjo KomaricaBishop of Banja Luka
24 Mar 1974 Archbishop Alessandro D’ErricoApostolic Nuncio to Croatia
24 Mar 1974 Archbishop Želimir PuljićArchbishop of Zadar (Zara), Croatia
29 Jun 1977 Bishop Pero SudarAuxiliary Bishop of Vrhbosna {Sarajevo}
29 Jun 1980 Bishop Tomo VukšićBishop of Bosnia and Herzegovina, Military
29 Jun 1981 Bishop Marko Semren, O.F.M.Auxiliary Bishop of Banja Luka
29 Jun 1986 Bishop Berislav GrgićPrelate of Tromsř, Norway
29 Jun 1987 Archbishop Petar Antun RajičApostolic Nuncio to Kuwait
29 Jun 1993 Bishop Dražen KutlešaBishop of Poreč i Pula, Croatia

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.9, 27 Jan 2014; data: 2 Mar 2014