Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Francis Assisi Chullikatt

Permanent Observer Emeritus to United Nations

Titular Archbishop of Ostra


Events

DateAgeEventTitle
20 Mar 1953 BornBolghatty
3 Jun 197825.2Ordained PriestPriest of Verapoly, India
29 Apr 200653.1AppointedTitular Archbishop of Ostra
29 Apr 200653.1AppointedApostolic Nuncio to Jordan
29 Apr 200653.1AppointedApostolic Nuncio to Iraq
25 Jun 200653.2Ordained BishopTitular Archbishop of Ostra
17 Jul 201057.3AppointedPermanent Observer to United Nations
1 Jul 201461.2ResignedPermanent Observer to United Nations

MicroData Summary for Francis Assisi Chullikatt
Archbishop Francis Assisi Chullikatt (born ) Permanent Observer Emeritus of United Nations

Please contact the Archbishop through the Nunciature to United Nations.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 29 Apr 2006
  • ob: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 185, Number 15,176
  • ab: Bollettino, 17 Jul 2010
  • r: CB, 1 Jul 2014

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.3, 5 Feb 2016; Data: 13 Feb 2016