Catholic-Hierarchy DC

Bishop Adel Zaky, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Alexandria of Egypt {Alessandria di Egitto} (-Eliopoli di Egitto-Port-Said)

Titular Bishop of Flumenzer


Events

DateAgeEventTitle
1 Dec 1947Born
30 Sep 196820.8EnteredMember of Order of Friars Minor
1 Oct 196921.8First VowsMember of Order of Friars Minor
10 Sep 197224.7Solemn VowsMember of Order of Friars Minor
24 Sep 197224.8Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
1 Sep 200961.7AppointedVicar Apostolic of Alexandria of Egypt {Alessandria di Egitto} (-Eliopoli di Egitto-Port-Said)
1 Sep 200961.7AppointedTitular Bishop of Flumenzer
31 Oct 200961.9Ordained BishopTitular Bishop of Flumenzer
21 Jul 201971.6DiedVicar Apostolic of Alexandria of Egypt {Alessandria di Egitto} (-Eliopoli di Egitto-Port-Said)

MicroData Summary for Adel Zaky
Bishop Adel Zaky O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Alexandria of Egypt {Alessandria di Egitto} (-Eliopoli di Egitto-Port-Said)

EventPlace
Birth PlaceLuqsor
Ordained BishopSaint Joseph, Church, Caire
Death PlaceCleopatra, Hospital, Helipolis
Buried Place (Original)St. Catherine's, Church, Alexandria, Vicariate Apostolic of Alexandria of Egypt {Alessandria di Egitto} (-Eliopoli di Egitto-Port-Said)

  • a priest for 46.8 years
  • a bishop for 9.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 1 Sep 2009
  • ob/c2+: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 200, Number 16,316
  • d/prof/c1: CB, 22 Jul 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_b, v3.2.4, 3 Mar 2019; Data: 23 Jul 2019

Quantcast