Catholic-Hierarchy DC

Bishop Patras Yusaf

Deceased

Bishop of Multan


Events

DateAgeEventTitle
29 Jul 1936BornFrancisabad
29 Dec 196529.4Ordained PriestPriest
19 Dec 198145.4AppointedAuxiliary Bishop of Multan, Pakistan
19 Dec 198145.4AppointedTitular Bishop of Sinnuara
19 Feb 198245.6Ordained BishopTitular Bishop of Sinnuara
20 Oct 198448.2AppointedBishop of Multan, Pakistan
29 Dec 199862.4DiedBishop of Multan, Pakistan

MicroData Summary for Patras Yusaf:
Bishop Patras Yusaf (born , died ) Bishop of Multan

  • a priest for 33.0 years
  • a bishop for 16.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013