Catholic-Hierarchy DC

Bishop Bruno Wechner

Deceased

Bishop Emeritus of Feldkirch


Events

DateAgeEventTitle
1 Jul 1908BornGötzis im Vorarlberg
26 Jul 193325.0Ordained PriestPriest of Innsbruck-Feldkirch, Austria
31 Dec 195446.4AppointedAuxiliary Bishop of Innsbruck-Feldkirch, Austria
31 Dec 195446.4AppointedTitular Bishop of Cartennae
12 Mar 195546.6Ordained BishopTitular Bishop of Cartennae
9 Dec 196860.4AppointedBishop of Feldkirch, Austria
15 Dec 196860.4InstalledBishop of Feldkirch, Austria
21 Jan 198980.5RetiredBishop of Feldkirch, Austria
28 Dec 199991.4DiedBishop Emeritus of Feldkirch, Austria

MicroData Summary for Bruno Wechner:
Bishop Bruno Wechner (born , died ) Bishop Emeritus of Feldkirch

  • a priest for 66.4 years
  • a bishop for 44.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 13

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015