Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joaquim José Vieira

Deceased

Bishop Emeritus of Fortaleza (Ceará)

Titular Archbishop of Cyrrhus


Events

DateAgeEventTitle
14 Jan 1836BornItapetininga
8 Mar 186024.2Ordained DeaconDeacon
25 Mar 186024.2Ordained PriestPriest
21 Jun 188347.4SelectedBishop of Fortaleza (Ceará), Brazil
9 Aug 188347.6ConfirmedBishop of Fortaleza (Ceará), Brazil
9 Dec 188347.9Ordained BishopBishop of Fortaleza (Ceará), Brazil
14 Sep 191276.7RetiredBishop of Fortaleza (Ceará), Brazil
14 Sep 191276.7AppointedTitular Bishop of Himeria
8 Nov 191276.8AppointedTitular Archbishop of Cyrrhus
8 Jul 191781.5DiedBishop Emeritus of Fortaleza (Ceará), Brazil

MicroData Summary for Joaquim José Vieira:
Archbishop Joaquim José Vieira (born , died ) Bishop Emeritus of Fortaleza (Ceará)

  • a priest for 57.3 years
  • a bishop for 33.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 201, Number 16,547
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 276

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013