Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Luiz Antônio dos Santos

Deceased

Archbishop Emeritus of São Salvador da Bahia

Titular Archbishop of Chalcis in Syria


Events

DateAgeEventTitle
1 Mar 1817BornAngra dos Reis
24 Aug 184124.5Ordained DeaconDeacon of São Sebastião do Rio de Janeiro, Brazil
21 Sep 184124.6Ordained PriestPriest of São Sebastião do Rio de Janeiro, Brazil
28 Sep 186043.6AppointedBishop of Fortaleza (Ceará), Brazil
14 Apr 186144.1Ordained BishopBishop of Fortaleza (Ceará), Brazil
12 Mar 188164.0SelectedArchbishop of São Salvador da Bahia, Brazil
13 May 188164.2ConfirmedArchbishop of São Salvador da Bahia, Brazil
17 May 1890³73.2ResignedArchbishop of São Salvador da Bahia, Brazil
26 Jun 189073.3AppointedTitular Archbishop of Chalcis in Syria
11 Mar 1891³74.0DiedArchbishop Emeritus of São Salvador da Bahia, Brazil

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Luiz Antônio dos Santos:
Archbishop Luiz Antônio dos Santos (born , died ) Archbishop Emeritus of São Salvador da Bahia

  • a priest for 49.5 years
  • a bishop for 29.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 198, and Page 275
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 495

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013