Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Andrea Taccone

Deceased

Bishop Emeritus of Ruvo e Bitonto

Titular Archbishop of Pompeiopolis in Paphlagonia


Events

DateAgeEventTitle
18 May 1884BornCittanova
12 May 191026.0Ordained PriestPriest
2 Mar 192338.8AppointedBishop of Bova, Italy
6 May 192339.0Ordained BishopBishop of Bova, Italy
27 Aug 192945.3AppointedBishop of Ruvo e Bitonto, Italy
15 Dec 192945.6InstalledBishop of Ruvo e Bitonto, Italy
30 Apr 194964.9ResignedBishop of Ruvo e Bitonto, Italy
30 Apr 194964.9AppointedTitular Archbishop of Pompeiopolis in Paphlagonia
18 May 195672.0DiedBishop Emeritus of Ruvo e Bitonto, Italy

MicroData Summary for Andrea Taccone:
Archbishop Andrea Taccone (born , died ) Bishop Emeritus of Ruvo e Bitonto

  • a priest for 46.0 years
  • a bishop for 33.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 105, Number 9,140
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1923, Number 24

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013