Catholic-Hierarchy DC

Bishop Carlos Stetter

Bishop Emeritus of San Ignacio de Velasco


Events

DateAgeEventTitle
9 Mar 1941 BornEllwangen-Jagst
1 Jul 196625.3Ordained PriestPriest
3 Oct 198746.5AppointedAuxiliary Bishop of Chiquitos, Bolivia
3 Oct 198746.5AppointedTitular Bishop of Horrea
28 Feb 198846.9Ordained BishopTitular Bishop of Horrea
7 Jan 199553.8AppointedCoadjutor Bishop of San Ignacio de Velasco, Bolivia
29 Jul 199554.3SucceededBishop of San Ignacio de Velasco, Bolivia
4 Nov 201675.6RetiredBishop of San Ignacio de Velasco, Bolivia

MicroData Summary for Carlos Stetter
Bishop Carlos Stetter (born ) Bishop Emeritus of San Ignacio de Velasco

Please contact the Bishop through the Diocese of San Ignacio de Velasco.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 108, Number 9,530
  • r: Bollettino, 4 Nov 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 4 Nov 2016