Catholic-Hierarchy DC

Bishop Frederico Benício de Souza e Costa, E.C.M.C. †

Deceased

Bishop Emeritus of Amazonas

Member of Camaldolese Hermits of Mount Corona


Events

DateAgeEventTitle
18 Oct 1875BornVila Alboim
1 Apr 189923.4Ordained PriestPriest
22 Sep 190428.9AppointedPrelate of Santarém, Para, Brazil
8 Jan 190731.2AppointedBishop of Amazonas, Brazil
19 Mar 190731.4Ordained BishopBishop of Amazonas, Brazil
2 Jun 190731.6InstalledBishop of Amazonas, Brazil
16 Apr 191438.4ResignedBishop of Amazonas, Brazil
16 Apr 191438.4AppointedTitular Bishop of Thubunae in Numidia
1915¹39.2ProfessedMember of Camaldolese Hermits of Mount Corona
193761.2ResignedTitular Bishop of Thubunae in Numidia
26 Mar 194872.4DiedBishop Emeritus of Amazonas, Brazil

Note(s): ¹ Year Uncertain ; ⁶ Before

MicroData Summary for Frederico Benício de Souza e Costa:
Bishop Frederico Benício de Souza e Costa E.C.M.C. (born , died ) Bishop Emeritus of Amazonas

  • a priest for 48.9 years
  • a bishop for 41.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 9, Page 50
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1907, Number 13
  • b: Annuario Pontificio, Year 1933, Page 380

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.6, 2 May 2015; Data: 11 May 2015