Catholic-Hierarchy DC

Bishop Tomás Antonio Sanmiguel Díaz

Deceased

Bishop of San Cristóbal de Venezuela


Events

DateAgeEventTitle
7 Mar 1887BornValencia, Venezuela
14 Jul 191225.4Ordained PriestPriest
22 Jun 192336.3AppointedBishop of San Cristóbal de Venezuela
21 Oct 192336.6Ordained BishopBishop of San Cristóbal de Venezuela
23 Nov 192336.7InstalledBishop of San Cristóbal de Venezuela
6 Jul 193750.3DiedBishop of San Cristóbal de Venezuela

MicroData Summary for Tomás Antonio Sanmiguel Díaz:
Bishop Tomás Antonio Sanmiguel Díaz (born , died ) Bishop of San Cristóbal de Venezuela

  • a priest for 25.0 years
  • a bishop for 13.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1923, Number 64

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013