Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Maurilio Silvani

Deceased

Apostolic Internuncio to Austria

Titular Archbishop of Naupactus


Events

DateAgeEventTitle
24 Aug 1882BornIsola San Antonio
17 Jun 190522.8Ordained PriestPriest
24 Jul 193653.9AppointedTitular Archbishop of Naupactus
24 Jul 193653.9AppointedApostolic Nuncio to Haiti
13 Sep 193654.1Ordained BishopTitular Archbishop of Naupactus
23 May 194259.7AppointedApostolic Nuncio to Chile
4 Nov 194664.2AppointedApostolic Internuncio to Austria
22 Dec 194765.3DiedApostolic Internuncio to Austria

MicroData Summary for Maurilio Silvani:
Archbishop Maurilio Silvani (born , died ) Apostolic Internuncio of Austria

  • a priest for 42.5 years
  • a bishop for 11.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1936, Number 60

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013