Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph (José María Benito) Serra y Juliá, O.S.B. †

Deceased

Coadjutor Bishop Emeritus of Perth, Australia

Titular Bishop of Daulia


Events

DateAgeEventTitle
11 Mar 1811Born
19 Mar 183524.0Ordained PriestPriest of Order of Saint Benedict
9 Jul 184736.3AppointedBishop of Victoria, Australia
15 Aug 184837.4Ordained BishopBishop of Victoria, Australia
7 Aug 184938.4AppointedCoadjutor Bishop of Perth, Australia
7 Aug 184938.4AppointedTitular Bishop of Daulia
3 Oct 185140.5AppointedApostolic Administrator of Perth, Australia
7 Jan 186250.8ResignedCoadjutor Bishop of Perth, Australia
7 Jan 186250.8CeasedApostolic Administrator of Perth, Australia
8 Sep 188675.4DiedCoadjutor Bishop Emeritus of Perth, Australia

MicroData Summary for Joseph (José María Benito) Serra y Juliá (VIAF: 68996936)
Bishop Joseph (José María Benito) Serra y Juliá O.S.B. (born , died ) Coadjutor Bishop Emeritus of Perth

EventPlace
Birth PlaceMataró, Spain
Ordained BishopCollege de la Propagande, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

  • a priest for 51.4 years
  • a bishop for 38.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r/coad: Le Petit Episcopologe, Issue 110, Additions/Corrections (back)
  • op/ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 143
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 240, and Page 447
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 590
  • b/c2+: Episcopologio Español, Volume 1700, Page 156, Number 854
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1848, Number 44

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 14 May 2017