Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francis Joseph Nicholson, O.C.D. †

Deceased

Archbishop of Corfù


Events

DateAgeEventTitle
29 Nov 1803BornDublin, Ireland
23 Mar 182521.3ProfessedMember of Order of Discalced Carmelites
1828¹24.0Ordained PriestPriest of Order of Discalced Carmelites
27 Mar 184642.3AppointedTitular Bishop of Tamasus
12 May 184642.4AppointedCoadjutor Archbishop of Corfù, Greece
12 May 184642.4AppointedTitular Bishop of Hierapolis in Isauria
24 May 184642.4Ordained BishopTitular Bishop of Hierapolis in Isauria
May 1852³48.4SucceededArchbishop of Corfù, Greece
30 Apr 185551.4DiedArchbishop of Corfù, Greece

Note(s): ¹ Year Uncertain ; ³ Day Uncertain ; ⁸ Did Not Take Effect

MicroData Summary for Francis Joseph Nicholson
Bishop Francis Joseph Nicholson O.C.D. (born , died ) Archbishop of Corfù

  • a priest for 27.3 years
  • a bishop for 8.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: CB
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 163, and Page 214
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 357
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1846, Number 19

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 5 Dec 2016